BEACON

Beacon, Bluetooth üzerinden mobil cihazlara tetikleyici değişkenler gönderebilen bir sensör türüdür. Çalışması itibariyle beacon ‘lar ortalama 30m çapında bir alana sinyal yayınlarlar, yayınlanan sinyal mobil uygulamada herhangi bir fonksiyonu tetikler.

iBeacon ve Eddystone

iBeacon Apple tarafından, Eddystone ise Google tarafından geliştirilmiş protokoldür. Her iki protokolde de beacon belli uzunlukta bir veriyi yayınlar. Eddystone protokolünde ek olarak web sitesi adresi (url) yayını da yapılabilir.

CHATBOT
CHATBOT


Fiziksel Web

Fiziksel Web, Google ’ın Eddystone protokolü üzerine oturan bir tanımdır. Eddystone URL yayınladığı için iOS yada Android telefonunuzda Chrome uygulaması varsa başka bir uygulamaya gerek duymadan, Eddystone tarafından yayınlanan çevredeki URL ‘leri (web sitelerini) bulup, açmanızı sağlar. Google web ile fiziksel dünyayı birleştirdiği için bu özelliğe Fiziksel Web adını vermiştir.


Onyx Beacon

OnyxBeacon

hızlıYOL Teknoloji, beacon konusunda OnyxBeacon’ın çözüm ortağı ve Türkiye partneridir. Onyx Beacon’ın iki tip beacon ’ı bulunmaktadır. Bunlar küçük olan Beacon One ve daha büyük olan Enterprise Beacon’dır.

OnyxBeacon ürünleri, CE ve FCC sertifilkalarına, 128 bit AES güvenliğe sahip olup, Eddystone ve iBeacon protokolleri ile çalışabilmektedir.

Beacon One, 5cm çapında, saat pili ile çalışan, 70m kapsama alanına sahip bir beacon’dır.

Enterprise Beacon ise 13cm çapında, dış mekan koşullarına uygun, 4 adet kalem pille çalışan, 70m kapsama alanına sahip bir beacon ’dır.

Onyx Beacon Onyx Beacon

Neden Beacon?

- Düşük pil tüketimi,

- Kablosuz kolay montaj,

- Geniş kapsama alanı,

- iPhone ve Android uyumlu,

- Fiziksel koşullara dayanıklı.


Beaconlar Nasıl Kullanılır?

Aslında beacon ’ların kullanılabileceği alanlar çok geniştir, sonuçta bir bölge, bir nesne veya eşyaya yaklaşıldığında uyarı yayınlayabilir ve ya bir uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Bu bakış açısıyla gerçekten yapılabilecekler sizin hayal gücünüzle sınırlı.

Kullanım örnekleri;

- Pazarlama faaliyetlerinde mağazaya giren müşterilere bulundukları reyona göre bilgi ve indirim göndermek,

- Fuar, sergi gibi etkinliklerde bilgi vermek,

- AVM ’lerde reklam ve yol bulma,

- Stok yönetimi,

- Personel takibi (Internet bağlantısına gerek duymadan),

- Makine, ekipman takibi,

- Akıllı ofis çözümleri,

- Akıllı çalışma sahası çözümleri,

- İş güvenliği ile ilgili uyarılar,

- Konferanslarda kolay bilgilendirme,

- Kolay ödeme noktaları,

- Müşteri tanıma sistemi,

- Araç tanıma sistemi,

- Kapalı mekan yol tarifi,

- Hastane, otel gibi alanlarda bilgilendirme ve takip.


hızlıYOL Teknoloji ve Beacon

hızlıYOL Teknoloji, müşterilerine talepleri doğrultusunda beacon temini yapmaktadır. Buna ek olarak beacon kullanılan IoT projelerinin geliştirilmesinde, yazılım, danışmanlık ve teknik destek hizmetleri vermektedir.

Daha detaylı bilgi için bize ulaşın, anahtar teslim projenizi geliştirelim.
CUSTOMERS
PROCESSES