CHATBOT TABANLI İŞ AKIŞLARI YÖNETİMİ

Bir fabrika, bir otel yada bir avm ‘nin yönetiminde tekrarlanan iş akışlarının ChatBot tarafından yönetilmesi üretkenliğe ve yalın süreçler oluşturulmasına imkan tanır.

Problem 1 : İş akışları tanımlandıktan sonra bu iş akışının uygulanması ve yönetilmesi çoğunlukla önemli bir problem olmaktadır.

Problem 2 : İş akışlarının sonuçları kolaylıkla izlenememektedir.

Problem 3 : Orta düzey yöneticiler sürekli aynı hatırlatmaları yapmakta ve gereksiz zaman kaybetmektedirler.

Çözüm

Yapay zeka destekli ChatBot’lar, iş akışlarının yönetimini, hatırlatılmasını ve raporlanmasını dijital asistan olarak, kolay, hızlı ve etkin olarak yapabilirler.

Nasıl ?

İş akışlarının analizi sonrası ChatBot, seçilen mesajlaşma ortamı üzerinde çalışanlara destek olabilir. Buna ek olarak farklı kaynaklardan gelen verileri kullanarak sürecin arka planda etkin yönetimini sağlar. Örnek olarak IoT ile entegrasyon sağlanarak, bir fabrikada makinelerin de iş akışına aktif katılımı ChatBot aracılığı ile sağlanır. Buna ek olarak müşteriler de bu sürece kolaylıkla eklenebilir, bu sayede 360 derece çözümlerin geliştirilmesi kolaylaşır.


Kimler için?

Üretim sektörü ve hizmet sektörü için bu tip çözümlerin geliştirilmesi oldukça yararlıdır. Bu noktada kritik olan, süreçlerin doğru analizi ve detaylı senaryo çalışması yapılmasıdır.


Mobil Uygulama ile Ne Farkı Var?

Mobil uygulama kullanıcıdan reaksiyon bekler, ChatBot ise kullanıcıyı harekete geçirir. Bir çalışan gibi, süreçte farklı taraflarla en doğal yol olan mesajlaşma ile iletişim kurar ve süreci yönetir. Bu açıdan ChatBot tam anlamıyla yapay zekayı iş sahasına taşır. Buna ek olarak ChatBot sürekli gelişen ve öğrenen bir yapıyken mobil uygulamada güncelleme daha aralıklı olarak yapılır.


Bunlara Dikkat Edin !

- ChatBot’un yönettiği iş akışı uygulama ile uyumlu olmalıdır.

- ChatBot’a mutlaka bir kişilik verilmelidir.

- ChatBot kullanıcı ile karşılıklı iletişim kurmalıdır. Kullanıcı ChatBot’u sadece bir uygulama olarak görmemelidir.

- ChatBot mutlaka mobil cihazlardan da kullanıcıya ulaşabilmelidir.

- ChatBot analitikleri izlenerek gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.

- ChatBot kullanımını arttırıcı oyunlaştırmalar düşünülmelidir.

- ChatBot’un kullanımını arttırmak için iş ile ilgili teknik bilgileri verebilecek bir soru cevap altyapısı oluşturulmalıdır.

- Ekipman ile çalışan arasındaki koordinasyonu arttırmak için ChatBot ile IoT (Nesnelerin İnterneti) entegrasyonu yapılmalıdır.
CHATBOT